Małopolski projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Projekt ten powstał w odpowiedzi na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który apelował podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Jego głównym celem jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby innych, tworzenie podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz potrzebujących.

Opis projektu
Uczniowie Gimnazjum w Lisiej Górze, na lekcjach godzin wychowawczych, zebraniach Samorządu Uczniowskiego, a także spotkaniach Szkolnego Kola Caritas, zapoznają się z sytuacją placówek, a także osób prywatnych do których niesiona jest pomoc. Wiele lat temu nawiązaliśmy współpracę z takimi placówkami jak: Dom Małego Dziecka w Tarnowie, Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze. Są to placówki, które zawsze z otwartym sercem przyjmują naszą pomoc, bez względu na to czy są to zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, wielkanocne i bożonarodzeniowe stroiki, przedstawienia teatralne czy zwykłe odwiedziny na których możemy umilić czas rozmową.
    Każdy z nas próbuje wczuć się w sytuację osoby pokrzywdzonej, którą wspiera. Jest nam wówczas łatwiej zrozumieć problemy malutkich dzieci z domu dziecka, wychowujących się bez rodziców, nieuleczalnie chorych, którzy czekają na spotkanie z Bogiem, oraz niepełnosprawnych, dla których każde życzliwe „wyciągnięcie ręki” jest powodem do uśmiechu. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że Bóg pragnie przez nas okazać pomoc tym właśnie ludziom, którzy jej potrzebują.

Działania podjęte w ramach projektu
Gimnazjaliści z Lisiej Góry wielokrotnie podejmowali i podejmują działania niesienia pomocy osobom w potrzebie i szczególnej troski. Każdego roku w czerwcu i grudniu (Dzień Dziecka i Mikołajki) organizujemy zbiórkę darów dla Domu Małego Dziecka w Tarnowie. W porozumieniu z dyrekcją w/w placówki zajmujemy się zbiórką najpotrzebniejszych rzeczy: pieluszek, ubranek, kosmetyków i środków higienicznych dla niemowląt.
Od wielu lat społeczność naszego gimnazjum współpracuje z Hospicjum i Domem Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej. Bardzo chętnie angażujemy się w przygotowanie upominków okolicznościowych: stroików bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Dodatkowo tuż przed świętami Bożego Narodzenia wystawiane są jasełka połączone z występami wokalnymi dla pensjonariuszy. Ponadto odwiedzamy chorych w pokojach i towarzyszymy im przez rozmowę i śpiew.
W ramach działalności Szkolnego Koła Caritas odwiedzamy chorych oraz samotnych, pomagamy w codziennych czynnościach poprzez robienie zakupów, sprzątanie mieszkań.
Poza tym wspieramy swoją działalnością Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Stowarzyszenie „Czterolistna Koniczyna” w Lisiej Górze.

Poniedziałek, 2018-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny