Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Nasze kalendarium...katyńskie

„Katyń… my pamiętamy” 

 

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

W szkolnych murach Gimnazjum w Lisiej Górze już od dawna staramy się przywoływać pamięć o  młodych bohaterach, którzy w tragicznych okolicznościach zostali pozbawieni życia  w 1940 roku przez Sowietów w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscowościach Związku Radzieckiego. Pamiętamy o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów. Chęć uczczenia pamięci tych wszystkich tragicznie zmarłych oraz potrzeba budowania w młodym pokoleniu patriotyzmu poprzez bohaterstwo bestialsko zamordowanych, skłoniła naszą szkołę do podejmowania różnorodnych działań związanych z tematyką Zbrodni Katyńskiej. Cel naszych wysiłków zmierza do tego, by Ci którzy kiedyś tak tragicznie zmarli, żyli dalej w naszej pamięci i by młodzi ludzie poznawszy ich biografie, mogli kontynuować to, co oni kiedyś zaczęli – budować naszą wspólną Ojczyznę, Polskę.

Naszą pracę rozpoczęliśmy już wiosną 2009 roku i od tamtej pory udało nam się zrealizować wiele postawionych sobie celów, co obrazuje poniższy wykaz naszych przedsięwzięć.

 • Ø  Wiosna 2009r. – przystąpienie Gimnazjum w Lisiej Górze do ogólnopolskiego projektu „Katyń … ocalić od zapomnienia” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Parafiada”  im. Św. Józefa Kalasancjusza.

                  Etapy realizacji projektu:

                  - otrzymanie listy osób straconych w Katyniu od Stowarzyszenia „Parafiada”

                  - opracowanie biogramów przez uczniów wszystkich klas – rok szkolny 2009/2010

                  - nawiązanie kontaktu z rodzinami i znajomymi ofiar:

  Państwo Zofia i Tadeusz Więckowscy i Pan Edmund Konieczny

                  - projekcje filmu „Katyń” w klasach – rok szkolny 2009/2010

                  - nawiązanie współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Tarnowie

(wypożyczenie płaszczy żołnierskich, które symbolizowały 12 bohaterów z tzw.

„listy katyńskiej” podczas uroczystości zasadzenia Dębów Pamięci)

 • Ø  16 kwiecień 2010r. – uroczysta Msza św. ku czci ofiar Katynia oraz tragicznie zmarłych w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Brały w niej udział Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi, Gimnazjum w Lisiej Górze oraz rodzice i parafianie.
 • Ø  07 maj 2010r. – uroczystość posadzenia 13 Dębów Pamięci (podsumowanie projektu „Katyń … ocalić od zapomnienia”) – 12 dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z 1940r. oraz 1 dodatkowy poświęcony ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010r.

Program uroczystości:

- Apel poległych, który poprowadził chorąży Janusz Jarmuła w asyście ppkł.

  Zbigniewa Skorunowicza, żołnierzy WKU w Tarnowie.

- Uroczysta Msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940r. oraz ofiar katastrofy

  pod Smoleńskiem w kwietniu 2010r.

- Poświęcenie tablic okolicznościowych do „Dębów Pamięci” przez ks. proboszcza

  parafii Lisia Góra prałata Stanisława Szałdę.

- Akademia okolicznościowa, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum

  w Lisiej Górze.

- Zasadzenie 7 „Dębów Pamięci” na terenie szkoły oraz przekazanie pozostałych

  6-ciu delegacjom szkół ze  Starych Żukowic, Nowych Żukowic, Pawęzowa,

  Łukowej, Śmigna oraz Łęgu Tarnowskiego, które podjęły się zasadzić je na swoim

  terenie.

 • Ø  Czerwiec 2010r. – artykuł „Katyń … ocalić od zapomnienia” zamieszczony w Nr 27 Kwartalnika Parafii MB Różańcowej w Lisiej Górze „Jutrzenka”.
 • Ø  27 październik 2010r. – I Rajd Rowerowy „Śladami Dębów Katyńskich” zorganizowany przez Gimnazjum w Lisiej Górze. Trasa jaką przebyli uczestnicy: Lisia Góra - Stare Żukowice - Nowe Żukowice – Pawęzów – Łukowa – Śmigno - Lisia Góra.
 • Ø  Styczeń 2011r. – podjęcie przez całą społeczność Gimnazjum decyzji o nadaniu szkole imienia „Ofiar Katynia”.
 • Ø  Marzec 2011r. – nawiązanie kontaktów z Urzędem Gminy i ze Starostwem Powiatowym, Działem Promocji.
 • Ø  10 marzec 2011r. - spotkanie na Radzie Pedagogicznej z P. Wójtem Stanisławem Wolakiem oraz z P. Ryszardem Żądło dotyczące nadania szkole imienia „Ofiar Katynia”.
 • Ø  Kwiecień 2011r. – Msza św. w kościele parafialnym w Lisiej Górze w intencji ofiar zbrodni Katyńskiej, Katyńska Droga Krzyżowa oraz Apel poległych pod pomnikiem ofiar II wojny światowej obok kościoła w Lisiej Górze.
 • Ø  Kwiecień 2011r. - udział uczniów i nauczycieli w prelekcji P. Stanisławy Wiatr-Partyki na temat Katynia w Klubie Inteligencji Katolickiej w Tarnowie.
 • Ø  Kwiecień 2011r. - nawiązanie przez szkołę kontaktów z Tarnowską Rodziną Katyńską.
 • Ø  12 maj 2011r. – prelekcja skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli „Zbrodnia Katyńska – ludobójstwo nieprzedawnione”, wygłoszona przez pana Dariusza Gorajczyka z IPN-u w Krakowie.
 • Ø  Czerwiec 2011r. – udział w II edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy …- Katyń 71 lat po zbrodni” zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej z siedzibą w Warszawie oraz Stowarzyszenie PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza – laureat: Anna Kurek, uczennica klasy 3b w Gimnazjum w Lisiej Górze – nagroda: tygodniowy wyjazd edukacyjny na Ukrainę do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską oraz martyrologią Polaków w czasie II wojny światowej m.in. Kijów, Charków, Krzemieniec, Poczajów, Lwów.

Agnieszka Szczerba

Czwartek, 2019-01-24

Imieniny: Felicji, Roberta